Milí rodičia,
Život s diabetom
Život s inzulínovou pumpou
Informácie o potravinách
Čo je to cukrovka?
Cukrovka, lekársky povedané diabetes mellitus, je choroba látkovej premeny. Jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi (odborný termín hyperglykémia). Pri cukrovke okrem nedostatočnej premeny cukrov v organizme dochádza k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody.
Zvýšené hodnoty krvného cukru v priebehu rokov vedú k poškodeniu ciev. Poškodenie malých ciev (mikroangiopatia) sa prejavuje zhoršením zraku, poškodením funkcie obličiek a nervov. Zmeny na veľkých cievach (makroangiopatia) zapríčiňujú nedokrvenie srdca, mozgu a končatín. V dôsledku chorobných zmien v niektorých prípadoch môže dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, k bolestiam a infekcii dolných končatín s nutnosťou amputácie, k srdcovému infarktu, či k mozgovej príhode.
Príčinou cukrovky je nedostatok inzulínu v tkanivách a jeho nedostatočný účinok.
Inzulín je hormón podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktorý produkujú jeho B-bunky. Úlohou inzulínu je riadiť látkovú premenu. Je jediným hormónom, ktorý znižuje hladinu krvného cukru. Pri nedostatku inzulínu dochádza k zvýšeniu cukru v krvi t.j. k hyperglykémii.
Pri triedení cukrovky rozlišujeme niekoľko typov:
I. Cukrovka 1. typu (diabetes mellitus 1. typu) je charakterizovaná výrazným až úplným nedostatkom inzulínu a vyžaduje podávanie inzulínu z hľadiska prežitia pacienta. Je podmienená imunologicky, pričom organizmus vytvára protilátky proti vlastným B bunkám podžalúdkovej žľazy a postupne ich poškodzuje až ničí. Vyskytuje sa v detstve a v mladom veku, hoci v niektorých prípadoch sa môže prejaviť aj u starších ľudí.
II. Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu) je u nás najčastejším typu cukrovky. Začína väčšinou po 40. roku života, hoci v posledných rokoch pozorujeme posun začiatku tohto typu cukrovky smerom k mladším vekovým skupinám.
Pri cukrovke 2. typu je nerovnováha medzi tvorbou inzulínu v podžalúdkovej žľaze a jeho účinkom v cieľových tkanivách, medzi ktoré patrí najmä pečeň, svalstvo a tukové tkanivo. V úvode môžeme zistiť normálne, neskôr zvýšené a v prebiehu určitého času znížené hladiny inzulínu. Pri súčasnom výskyte nedostatočnej citlivosti tkanív na inzulín, pre ktorú sa používa pojem inzulínová rezistencia, postupne dochádza k zvýšeniu krvného cukru a ku prejavom cukrovky. V liečbe je dôležitá diéta, fyzická aktivita a podľa potreby zníženie telesnej hmotnosti. V mnohých prípadoch sú potrebné tabletky na zníženie krvného cukru. V priebehu ochorenia asi 1/5 pacientov vyžaduje liečbu inzulínom.
Cukrovka 2. typu sa zaraďuje do skupiny civilizačných ochorení.
Medzi rizikové faktory vzniku cukrovky 2. typu patrí dedičnosť, nadmerný príjem jedla, nedostatok pohybu, obezita, stres a niektoré faktory vonkajšieho prostredia. Medzi varovné príznaky cukrovky patrí časté močenie, zvýšený smäd, pocit hladu, rýchly úbytok hmotnosti, únava, strata záujmu a psychickej koncentrácie, zhoršenie zraku, svrbenie tela, opakované infekcie (hlavne močovo-pohlavné infekcie), zlé hojenie rán, tŕpnutie rúk a nôh.
Tieto príznaky bývajú výraznejšie pri cukrovke 1. typu. Niekedy majú chorí bolesti brucha, zvracanie, v dychu je cítiť acetón a v najťažších prípadoch môže dôjsť aj k bezvedomiu.
Pri cukrovke 2. typu môžu byť príznaky len mierne alebo môžu aj chýbať. Z toho vyplýva význam pravidelných preventívnych lekárskych prehliadok, pri ktorých sa vyšetruje aj cukor v krvi.
Cukrovka je závažné ochorenie. Pri varovných príznakoch vyhľadajte lekára.
III. Iné špecifické typy cukrovky predstavujú prípady cukrovky so známou príčinou.
Do tejto skupiny sa zaraďujú dedičné poruchy B- buniek (MODY - cukrovka dospelých, vyskytujúca sa u mladých ľudí) a dedičné poruchy účinku inzulínu.
Ďalej sem patria choroby podžalúdkovej žľazy ako sú zdĺhavý zápal pankreasu, nádory pankreasu a stavy po operácii pankreasu, cukrovka pri poruchách žliaz s vnútornou sekréciou, cukrovka vyvolaná liekmi (vysoké dávky glukokortikoidov, vysoké dávky tiazidových diuretík) alebo niektorými chemickými látkami, infekcie (vrodená rubeola, cytomegalovírus) a iné zriedkavé dedičné syndrómy s výskytom cukrovky.
Liečba týchto stavov spočíva v liečení základnej príčiny. Liečba zvýšenej glykémie je často rovnaká ako pri ostatných typoch cukrovky.
IV. Tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) je ochorenie, ktoré môže vzniknúť v druhej polovici tehotenstva. Vyskytuje sa u 3 - 4% tehotenstiev. Má nevýrazné príznaky a vo väčšine prípadov sa stratí po pôrode.
Gestačný diabetes je zdravotným rizikom pre matku počas tehotenstva a predstavuje pre ňu aj určité riziko vzniku cukrovky 2. typu v budúcnosti.
Plody sú často väčšie, ako prislúcha mesiacu tehotenstva (viac ako 4000 g), môže dôjsť k traumatickému poškodeniu počas pôrodu, je zvýšené riziko nezrelosti pľúc, metabolických porúch a vyšší výskyt vrodených vývojových chýb.
DIABETES A MIMORIADNE SITUÁCIE
Tento materiál obsahuje skúsenosti mamičiek detí s diabetom s riešením mimoriadnych situácií, ktoré môžu v každodennom živote nastať. Niektoré z nich sa vyskytujú častejšie, iné až také bežné nie sú, preto prinášame konkrétne rady mamičiek, ktorým sa už podarilo ich zvládnuť.
1. HYPOGLYKÉMIA
Hypoglykémia je stav, keď hladina cukru v krvi klesne pod 3.5 mmol/l. Ak má dieťa glykémiu veľmi nízku (pod 1.1), na displeji glukomera sa objaví hlásenie „low“ alebo „LO“ (podľa typu glukomera). Keď má dieťa zavedený senzor na kontinuálne meranie glykémie, nízka hladina glykémie je signalizovaná pípaním pri inzulínove pumpe typ Pradigm Veo. Pumpa zabezpečí automatické vypnutie podávania inzulínu ( bazal) na dve hodiny.
Dôležité je však vedieť, že dieťa môže mať pocit hypoglykémie aj pri glykémii napr. 5 alebo 8, ak predtým malo dlhší čas glykémiu vyššiu (nad 15 mmol/l) - jeho organizmus vníma prudký pokles glykémie ako hypoglykémiu. Za prudký pokles sa považuje zníženie glykémie o viac ako 5-6 mmol v priebehu 2-3 hodín. Rodičia by preto nemali znevažovať pocity dieťaťa slovami: „Ale čo by si mal/mala hypo!“.
Príznaky a pocity detí pri hypoglykémii sú rôzne, niektoré deti ju necítia vôbec. Konkrétne pocity detí rôznych vekových skupín:
- bolia ma nohy alebo kolená (hlavne u menších detí),
- trasú sa mi ruky a nohy,
- točí sa mi hlava,
- vidím rozmazane,
- som hladný/hladná alebo unavený/unavená,
- je mi zle.
Niekedy má dieťa prehnane veselú náladu (nevie sa prestať smiať) alebo začína byť ako „handrová bábika“, má nekoordinované pohyby, je mrzuté, plačlivé, zatvárajú sa mu oči alebo vyvracia oči, to sú tiež pomerne časté príznaky hypoglykémie. Aj deťom, ktoré obyčajne hypoglykémiu cítia, sa môže občas stať, že sú príliš zaujaté napríklad hrou a akoby hypoglykémiu „ignorovali“ – väčšinou sa to však navonok prejaví tak, že sa dieťa príliš potí, zbledne a nevládze behať tak ako predtým.
Ak má dieťa hypoglykémiu v noci, obyčajne nepokojne spí, prehadzuje sa v posteli, rozpráva zo sna alebo nezareaguje, ak ho pošteklíme pod bradou, prípadne ním pohneme. V noci sa hypoglykémia vyskytuje najčastejšie medzi druhou a štvrtou hodinou.
Hypoglykémiu treba riešiť hneď, najvhodnejšia je kombinácia rýchlych a pomalých sacharidov. Konkrétne potraviny, ktoré sa osvedčili pri hypoglykémii:
- hroznový cukor,
- cukrom sladený džús (cca 1 dcl),
- med,
- ochutené sladké mlieko v tube (Jesienka, Pikao, Piknik), vydrží otvorené pri izbovej teplote cca mesiac,
- ovocie (banán, hrozno),
- na zajedenie pomalé sacharidy (pečivo, trvanlivé obilninové tyčinky alebo suché chlebíky).
Občas sa stane, že dieťa je pri hypoglykémii pri vedomí, ale nereaguje alebo robí nezmyselné veci (obyčajne to trvá pár minút a dieťa si potom nič nepamätá), prípadne odmieta jesť úplne, vtedy je potrebné podať mu, aj nasilu, okamžite rýchly cukor (najčastejšie sladký džús, niektorým deťom najrýchlejšie zdvihnú glykémiu sladkosti (napr. cukríky a lentilky) alebo zemiakové chipsy) a potom niečo na zajedenie.
Ak má dieťa takú nízku glykémiu, že odpadne, odporúča sa medzi zuby a líce na každú stranu vložiť kocku cukru a nechať rozpúšťať.
|
V lekárňach v Rakúsku dostať čistú glukózu vo forme gelu, ktorá sa najrýchlejšie vstrebáva do organizmu. Stačí ju vytlačiť na prst a votrieť dieťaťu do úst pri hypoglykémii, keď je dieťa pri vedomí, ale odmieta jesť alebo piť. Jedna tuba má 40g, čo zodpovedá 3 sacharidovým jednotkám. |
Každé dieťa by malo mať „hypo výbavu“ stále so sebou – keď ide do školy, na krúžky alebo len tak von. Súčasťou hypo výbavy by mali byť potraviny, ktoré glykémiu u dieťaťa zdvihnú najrýchlejšie aj niečo z pomalých trvanlivých sacharidov na zajedenie.
Po hypoglykémii obyčajne organizmus dieťaťa reaguje následnou hyperglykémiou. Prinášame Vám zopár konkrétnych individuálnych skúseností jednotlivých mamičiek, ako sa im darí hyperglykémii predchádzať:
» Príklad č. 1: Ak má dcérka vyrovnaný deň (žiadne hypo ani prudký pokles) a večer pred spaním glykémiu okolo 6, dostane 5 jednotiek nočného inzulínu a na druhú večeru 230 ml mlieka (1 SJ) + tri tabuľky dia čokolády Milka. Ak má však medzi prvou a druhou večerou hypo, dostane 1 dcl džúsu alebo hroznový cukor, na zajedenie pohánkové tyčinky, vtedy má pred spaním glykémiu tiež okolo 6. Ak potom pred spaním dostane 5 jednotiek nočného inzulínu a 230 ml mlieka (t.j. len 1 SJ, žiadnu čokoládu naviac), do rána má vždy glykémiu pod 10 a hyperglykémia sa neprejaví ani v priebehu nasledujúceho dňa. Ak by som jej však v takomto prípade okrem mlieka dala aj Milku (t.j. brala by som do úvahy len absolútnu výšku glykémie bez zohľadnenia toho, že mala hypo), ranná glykémia by bola aspoň 15.
» Príklad č. 2: Dcérka má za normálnych okolností na obed 3,5 jednotky rýchleho inzulínu a 4 sacharidové jednotky. Ak má pred obedom hypo, dostane 1 dcl džúsu alebo hroznový cukor a pohánkové tyčinky na zajedenie, po 20 – 30 minútach nezmenený obedný inzulín (3,5 jednotky), ale namiesto 4 SJ len 3,5 SJ. Pri takomto postupe má vždy pred olovrantom glykémiu pod 10 a ďalšie glykémie v priebehu dňa aj noci vyrovnané a dobré (ak by sme nechali na obed 4 SJ, určite by mala hyperglykémiu už krátko po obede).
» Príklad č. 3: Ak má dcérka hypo pred pichaním, dostane 1 dcl džúsu, po 30 – 60 minútach kontrolujeme, či sa glykémia zvýšila – ak áno, dostane normálnu dávku inzulínu a jedla, ak nie, dostane jedlo bez inzulínu. Ak má hypo v priebehu dňa, dostane 1 dcl džúsu, od tejto dávky nemá následne vysokú glykémiu.
» Príklad č. 4: Keď dcéra začína cítiť, že bude mať hypo, dá si trochu hrozna alebo džúsu s minerálkou. Pred tréningom si dáva banán, aby nemala hypo. Cukor nepoužívame, pretože jej glykémiu veľmi zvyšuje a niekoľko dní sme potom ako na húsenkovej dráhe (hypo-hyper).
2. HYPOGLYKEMICKÁ KÓMA
Hypoglykemická kóma sa najčastejšie vyskytuje v noci a prejavuje tak, že dieťa nie je pri vedomí ani nereaguje na podnety, t.j. nereaguje, keď ho pošteklíme, pohneme ním alebo sa mu prihovárame, prípadne sa veľmi spotí, akoby ho obliali vodou. Krátko na to sa obyčajne kóma navonok začne prejavovať ako epileptický záchvat.
Najúčinnejšou pomocou je pichnúť dieťaťu glukagón (u malých detí stačí polovica ampulky, inak sa môže stať, že budú potom vracať). Glukagón by mal byť uskladnený v chladničke, ale priamo na obale sa uvádza, že liek môže byť uchovávaný pri teplote neprevyšujúcej 25oC počas 18 mesiacov za predpokladu, že čas použiteľnosti nie je prekročený, takže dieťa ho môže pre istotu nosiť so sebou. Ak nemáme poruke glukagón, môžeme dieťaťu pomôcť aj tak, že mu do konečníka dáme striekačku so sladkou vodou. Keď sa dieťa preberie, je potrebné dať mu niečo na zajedenie (napr. pečivo).
3. HYPERGLYKÉMIA
Hyperglykémia je glykémia zvýšená nad normálnu hranicu. Ak má dieťa glykémiu veľmi vysokú (nad 33,3 mmol/l), na displeji glukomera sa objaví hlásenie „high“ alebo „HI“ (podľa typu glukomera).
Možné príčiny vzniku hyperglykémie:
» málo inzulínu,
» veľa jedla (sacharidov),
» nedostatok pohybu,
» choroba (najmä taká, ktorá je spojená s teplotou),
» stres (u detí aj adrenalín napr. pri počítačových hrách, písomky, skúšky, hádky),
» predchádzajúca hypoglykémia (najmä skrytá).
Niekedy sa môže stať, že dieťa má napriek zvýšeným dávkam inzulínu glykémie stále vysoké – príčinou môže byť to, že je preinzulínované (t.j. dostáva príliš veľa inzulínu, optimálny pomer je cca 0.6 jednotky inzulínu na kilogram hmotnosti dieťaťa). Vtedy paradoxne môže pomôcť zníženie jednotlivých dávok inzulínu a glykémie klesnú.
Pocity pri hyperglykémii sú – rovnako ako pri hypoglykémii – individuálne, medzi všeobecné príznaky patrí smäd, časté močenie, zvýšená únava a bolesti brucha. U detí sa hyperglykémia môže prejaviť aj zmenou nálady (napr. podráždenosťou).
Ak má dieťa vysoké glykémie cez deň, väčšina mamičiek to rieši úpravou denných inzulínov, prípadne sacharidových jednotiek. U niektorých detí pomáha vynechanie desiatej, olovrantu alebo 2. večere, aby im glykémie klesli. Iné deti potrebujú na tieto doplnkové jedlá aspoň minimum sacharidov (0.25 - 0.5 SJ), aj keď majú glykémie vysoké, inak im hrozí hypo.
Osobitnou kategóriou sú vysoké glykémie v noci, resp. ráno – prinášame Vám konkrétne skúsenosti mamičiek, ako si s nimi poradiť:
1. možnosti riešenia vysokých nočných glykémií:
» zvýšenie nočného inzulínu (rizikom môže byť možná hypoglykémia nadránom, resp. v priebehu nasledujúceho dňa),
» dopichovanie denného inzulínu v noci (ak má napríklad dieťa okolo 21:00 glykémiu nad 15, viacerým mamičkám sa osvedčilo dopichnúť pol jednotky denného inzulínu, aby to glykémiu trochu znížilo a po 2 hodinách znovu odmerať, či treba dopichnúť znova alebo naopak, či glykémia neklesla príliš),
» deti používajúce inzulínovú pumpu – korekcie v závislosti od glykémie, je možné využiť kalkulačku v pumpe (zadá sa číslo a pumpa sama vypočíta, koľko dieťa potrebuje inzulínu), po 2 hodinách sa odporúča glykémiu pre istotu skontrolovať.
2. možnosti riešenia vysokých ranných glykémií:
» posunutie času pichania nočného inzulínu (t.j. napríklad nie okolo 20:00, ale až o 22:00 alebo 22:30), aby to inzulín potiahol až do rána,
» dopichovanie denného inzulínu v noci (pomáha najmä v prípadoch, keď má dieťa celú noc glykémie dobré, nadránom začne glykémia stúpať a ráno je vysoká – po dopichnutí pol jednotky denného inzulínu okolo 3:00 – 4:00 sa obyčajne ranné glykémie znížia).
4. ACETÓN
Občas sa stane, že z dieťaťa (hlavne z dychu) je cítiť acetón, je možné ho zmerať dvomi spôsobmi:
- prúžky na moč (také, ktoré okrem hladiny cukru merajú hodnotu ketolátok v moči, napr. Diaphan, KetoDiastick), ukazujú hodnotu ketolátok v organizme za posledné 2-3 hodiny, nemali by sa skladovať v kúpeľni kvôli vlhkosti,
- glukomer na ketolátky (meria aktuálnu hodnotu ketolátok v organizme z kvapky krvi v danom momente, napr. glukomer Optium Xceed, ktorý meria glykémiu aj ketolátky, používa dva typy testovacích prúžkov. Glukomer je plne hradený zo zdravotného poistenia, rovnako ako testovacie prúžky na meranie glykémie. V prípade kúpy glukomera v hotovosti je jeho cena 23.78€, balenie prúžkov stojí 15.31€ (obsahuje 50 ks). Prúžky na meranie ketolátok hradené nie sú, pacient si ich musí zakúpiť sám, sú balené po 10 ks a ich cena je cca 20€. Bližší popis glukomera je na stránke www.cukrovka.com.)
Možné príčiny, prečo sa u dieťaťa acetón môže objaviť:
- prekonaná hypoglykémia,
- dlhodobo vysoké glykémie,
- choroba (napr. črevná viróza spojená s hnačkami a vracaním),
- po konzumácii mastného jedla,
- pri nedostatočnom množstve jedla (tzv. starvation ketons, pri ktorých je cukor v moči negatívny, keď je napríklad dieťa choré a dlhšie neje),
- fyzická námaha a šport (takýto acetón súvisí s premenou tukov na cukry, ked napr. dieta veľa športuje a stráca tuk, cukor v moči je negatívny)
Ako si s acetónom poradiť:
- veľmi veľa piť (neperlivá minerálka, nesladený čaj – najlepšie je striedať viacero druhov),
- sóda bicarbona (účinná hlavne vtedy, ak acetón u dieťaťa pretrváva dlhšie ako 1 deň, vtedy sa odporúča dať mu ráno, keď vstane, vypiť ½ dcl vody s trochou rozpustenej sódy bikarbony, možno opakovať aj tri dni),
- ovsené vločky (suché, nasucho opečené na panvici, pridané do jogurtu alebo do polievky, prípadne vo forme ovsenej kaše, ak dieťa nemá rado samotné vločky[1]).
[1] Ovsená kaša: Ovsené vločky za 2 SJ (30 – 40 g) zalejeme 3 lyžicami vriacej vody, necháme 10 minút napučať, potom pridáme mlieko tak, aby ich zakrylo (cca 1 dcl, čo zodpovedá 0.5 SJ), trochu škorice, osladíme sladidlom, ktoré používame a uvaríme. Navrch nastrúhame jablko alebo len nasucho opražené mandľové a kokosové lupienky.
DIABETES A CHOROBY (skúsenosti mamičiek)
Mamičky, ktorých deti majú diabetes, zozbierali svoje skúsenosti, ako sa im darí zvládať choroby svojich drobcov tak, aby ich vplyv na glykémiu bol čo najmenší. Mnohé rady sú individuálne a niekedy pri rovnakej chorobe neplatia ani u konkrétneho dieťaťa, preto tento materiál nemôže byť považovaný za univerzálny model postupu pri liečení detí. Jeho cieľom je ukázať mamičkám, ako s chorobami detí bojujú iné mamičky a možno ich inšpirovať k novým nápadom....
Do tohto materiálu sme zahrnuli rady týkajúce sa prevencie proti bežným detským chorobám a posilnenia imunity, ako aj konkrétnych chorôb, na ktorých liečenie nie sú potrebné antibiotiká. Nájdete tu tiež veľa osvedčených ľudových receptov, ktoré úspešne využívali ešte naše mamy a staré mamy. Na záver sme doplnili časť týkajúcu sa špeciálnej starostlivosti o deti s diabetom (ošetrovanie miest vpichu pri meraní glykémie a podávaní inzulínu, drobné ranky, bolesti nôh) a pre úplnosť aj zoznam pravidelných vyšetrení detí, ktoré majú diabetes.
1. PREVENCIA CHORÔB
V tejto časti prinášame prehľad rôznych prípravkov, ktoré sa mamičkám osvedčili tým, že ich deti bývajú choré menej často alebo tým, že prípadné choroby majú u nich ľahší a rýchlejší priebeh:
» Prírodné zdroje posilnenia imunity:
- čerstvá cibuľa,
- čerstvý cesnak (odporúča sa nakrájať ho cca 10 minút pred konzumáciou, vtedy sú jeho účinky najlepšie, deti ho obyčajne bez problémov zjedia v rôznych nátierkách, menším môžeme cesnak nakrájať nadrobno alebo pretlačiť a „zamaskovať“ do guličiek zo striedky chleba alebo žemle),
- hliva ustricová (veľmi vhodné je čerstvú hlivu usušiť, pomlieť a prášok po lyžičke pridávať do každého jedla – nie je ju vôbec cítiť a varom nestráca svoje vitamíny),
- pravidelný pobyt na horách alebo pri mori.
» Kapsuly s obsahom oleja zo žraločej pečene (Bi-iomare caps) – pre deti od troch rokov (deťom, ktoré nevedia prehltnúť kapsulu, je možné jej obsah vytlačiť na lyžičku), slúžia nielen na prevenciu a posilnenie imunity, ale pomáhajú aj zmierniť, resp. urýchliť priebeh chorôb hlavne z prechladnutia (ak je dieťa choré, je možné dávky zvýšiť až na dvojnásobok, resp. podľa odporúčania).
» Probiotiká – podľa príslušnej vekovej skupiny dieťaťa, osvedčené účinky majú probiotiká Omniotic Panda, ktoré obsahujú aj colostrum.
» B-komplex – vhodné je v prechodných obdobiach alebo v obdobiach zvýšenej chorobnosti zvýšiť jeho dávkovanie.
» GSE – výťažok z grapefruitových jadierok, prírodné antibiotikum.
» Kvapky od Valoviča (J.V.Kvapky – IMUN) – na posilnenie obranyschopnosti organizmu, prevenciu infekcií a viróz, zmiernenie prejavov ochorení a zmiernenie alergických reakcií.
» Sirup Imunoglukán – vhodný ako prevencia v obdobiach zvýšenej chorobnosti, pri nástupe detí do kolektívu, pri opakovaných infekciách horných dýchacích ciest, pomáha posilňovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
» Preventan junior – tabletky na cmúľanie, posilňujú obranyschopnosť detského organizmu, zmierňujú priebech ochorení a skracujú dobu ich liečenia, zároveň sú podporným prostriedkom pri liečbe alergií.
» Echinacea, resp. výťažky z nej – pri výrobkoch, ktoré obsahujú echinaceu, treba dať pozor, pretože na niektorých je uvedené, že nie sú vhodné pri autoimunitných ochoreniach.
» Šalviový sprej Florsalmin – vhodný nielen pri bolesti hrdla, ale aj ako prevencia v chrípkových obdobiach (vďaka rozprašovaču je jeho aplikácia veľmi jednoduchá, preto je mimoriadne vhodný pre deti).
» Prírodné produkty zn. Just – vhodné nielen pri prevencii, ale aj pri liečbe konkrétnych chorôb (nádcha, kašeľ, starostlivosť o pokožku...).
2. AKO PREKABÁTIŤ GLYKÉMIE PRI CHOROBE
U detí s diabetom sa stáva, že často práve neobvyklé glykémie sú signálom, že v organizme dieťaťa sa niečo deje napriek tomu, že navonok sa ešte nič neprejavilo. Aj keď je malá skupina detí, u ktorých sa choroba na glykémiách neprejaví vôbec, vo väčšine prípadov sú glykémie zvýšené, takže je potrebné prispôsobiť tomu aj dávky inzulínu. Niekedy je najúčinnejšie hneď pri prvých príznakoch zvýšiť o pol jednotky nočný inzulín a ranný inzulín bez nutnosti úpravy ostatných inzulínov, inokedy je potrebné zvýšiť všetky dávky inzulínu, t.j. ranný, obedný, večerný aj nočný. U detí používajúcich inzulínovú pumpu sa odporúča čo najskôr zvýšiť bazál o 150 – 200 % podľa toho, ako dieťa potrebuje. Návrat k pôvodným dávkam inzulínu sa odporúča vtedy, keď glykémie klesnú, resp. keď sa začnú objavovať prvé hypoglykémie.
Zo začiatku je vhodné úpravu dávok inzulínu pri chorobe konzultovať s lekárom, pri dlhších skúsenostiach s diabetom to už rodičia väčšinou vedia odhadnúť aj sami (samozrejme, s výnimkou prípadov, pri ktorých býva často nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici, ako sú napríklad črevné virózy).
Pri menej závažných chorobách je tiež možné korigovať glykémie úpravou sacharidových jednotiek – keď sa dieťa necíti dobre (aj keď nemá teplotu), obyčajne má pokojnejší režim ako inokedy. Vtedy je možné nedostatok pohybu kompenzovať zníženými SJ (deťom sa pri chorobe aj tak väčšinou veľmi nechce jesť) - pomer je u každého dieťaťa individuálny, niektorým deťom stačí ubrať pol SJ, iné potrebujú ubrať viac, aby glykémie zostali na prijateľnej úrovni.
3. RADY PRI LIEČENÍ KONKRÉTNYCH CHORÔB
Čím sa dieťa rýchlejšie zotaví z choroby, tým skôr sa môžu aj glykémie dostať do normálu, preto v tejto časti nájdete konkrétne rady a skúsenosti mamičiek s teplotou a bežnými detskými chorobami (nádcha, kašeľ, kiahne), ako aj s chorobami, ktoré pri deťoch s diabetom vyžadujú osobitný prístup (črevná viróza, hnačka).
Ak však od lekára dostanete iné rady alebo inštrukcie týkajúce sa liečenia uvedených chorôb u Vášho dieťaťa, určite sa riaďte jeho pokynmi, on pozná zdravotný stav Vášho dieťaťa najlepšie.
Teplota
» Sirupy: paralenová rada (napr. Panadol Baby, nedráždi žalúdok), ibuprofenova rada (napr. Nurofen, Ibalgin), je možné ich navzájom striedať po šiestich hodinách – vplyv na glykémiu je individuálny, niektorým deťom glykémiu neovplyvňujú, iné sú na niektoré sirupy veľmi citlivé a glykémia im po nich výrazne stúpa alebo klesá, takže sú pre ne vhodnejšie tabletky. Ibuprofenova rada môže obsahovať sacharozu.
» Tabletky a čípky: Paralen 500, paralenové čípky – glykémiu neovplyvňujú.
» Ľudové recepty na zníženie teploty: nastrúhať surový zemiak do ponožiek a dať na spodok chodidiel alebo na vnútornú stranu predlaktia dať kolieska citrónu a previazať plienkou.
Nádcha
» Na pitie: mätový čaj (uvoľňuje upchatý nos), Vincentka (riedi hlieny).
» Na inhaláciu: harmanček, Vincentka (je možné pridať do nej aj kryštalickú morskú soľ) – ak dieťa nechce inhalovať priamo nad hrncom, vhodné je nechať harmanček či Vincentku odparovať na sporáku v čase, keď sa dieťa dlhšie zdržiava v kuchyni.
» Na uvoľnenie dutín: kvapky Sinupret, balzam na hrudník (napr. Vaporizing Rub Menthol Gel na uvoľnenie horných dýchacích ciest), masť pri prechladnutí (napr. Vicks Vaporub, ktorá uvoľňuje upchatý nos, uľahčuje dýchanie a tlmí kašeľ).
» Do nosa: sprej Olynth, Physiomer, Quixx alebo iný sprej s obsahom morskej soli.
» Na ošetrenie nosa: Nivea, obyčajné maslo.
» Podporná liečba: soľná lampa, aróma lampa, zvlhčovač vzduchu, nahrievanie bioptronovou lampou (biolampou) pred spaním.
Kašeľ
» Začínajúci kašeľ, pokašliavanie: kvapky Fenistil, calciové injekcie (účinnejšie ako calciový sirup, veľmi dobre zaberajú pri nočných záchvatoch kašľa, napriek tomu, že sú to injekcie, podávajú sa v troche teplej vody na lyžičke – mali by byť zohriate na teplotu tela, menším deťom je vhodné jednu injekciu rozdeliť na tretiny).
» Suchý dráždivý kašeľ: lipový čaj, majoránový čaj (1 lyžičku majoránu zaliať 2 dcl vody, nechať 10 minút vylúhovať, piť teplý ráno, na obed a večer pred spaním), homeopatické kvapky Drosera Compose, balzam na hrudník Vaporizing Rub Menthol Gel.
» Dráždivý kašeľ s vykašliavaním: kvapky Stoptussin.
» Vlhký kašeľ: prieduškový čaj (napr. Leros Baby Kašeľ a priedušky), sirup Ambrobene alebo Mucosolvan junior (s umelým sladidlom).
» Podporná liečba: veľa tekutín, cibuľový čaj (cibuľu nakrájanú na plátky zaliať šálkou vriacej vody, po 15 minútach scediť, osladiť a podávať viackrát denne), zábal z olivového oleja na hrudník (natrieť hrudník olivovým olejom, zakryť igelitovým vreckom, prikryť utierkou alebo bavlnenou plienkou), teplý obklad zo šalvie (dve polievkové lyžice šalvie zaliať pol litrom vriacej vody, po pol hodine scediť, do záparu namočiť bavlnenú vreckovku, mierne vyžmýkať, priložiť na hrudník, prekryť mikroténovým vreckom a hrubším uterákom, nechať pôsobiť 15 minút), nahrievanie hrudníka bioptronovou lampou.
Kiahne
» Kvapky: kvapky Fenistil.
» Ošetrovanie pokožky: individuálne, resp. podľa pokynov lekára – sú deti, ktorým sa vyrážky lepšie zahoja, keď sa im nenatierajú ničím, iným pomáha Imunoglukán gel, krém Tanno Hermal Lotio, hypermangánový kúpeľ alebo kúpeľ z ovsených vločiek (Kúpeľ z vločiek je najvhodnejší večer pred spaním - do látkového vrecka alebo vreckovky nasypeme ovsené vločky a ponoríme do vane s vlažnou vodou. Keď nasiaknu, vodu z nich do vane vytlačíme a dieťa v nej okúpeme. Nakoniec ho s vreckom opatrne poumývame a vysušíme, už neumývame vodou. Vločky zanechajú na vyrážkach jemný povlak, ktorý upokojuje a vysušuje.).
» Glykémie: u detí, ktoré nemajú pri kiahňach teplotu, sa obyčajne vplyv na glykémie neprejaví, naopak, pri teplotách zvyknú byť glykémie vyššie, takže je potrebné počas liečby prispôsobiť tomu aj jednotlivé dávky inzulínu.
Črevná viróza
» Ak dieťa dostalo obvyklú dávku inzulínu a potom začne vracať, odporúča sa dať mu každých 10 - 15 minút lyžičku koly. Glykémiu treba merať v pravidelných intervaloch (každú pol hodinu až hodinu) - ak má dieťa glykémie nízke, vhodná je obyčajná kola, ak sú glykémie vysoké, lepšia je kola light. Kolu je možné striedať s čiernym alebo so zeleným čajom (po lyžičkách) a so slanými tyčinkami.
» Ak dieťa začne vracať pred inzulínom, odporúča sa znížiť dávku inzulínu na minimum (0.5 jednotky), resp. denný inzulín nepodávať vôbec a potom pokračovať ako v predchádzajúcom bode.
» Osvedčený účinok v takýchto prípadoch majú aj kvapky Hylak (3x denne).
» Keď sa žalúdok dieťaťa upokojí, vhodné je postupne mu v malých množstvách dávať piškóty, biely rohlík alebo ryžový vývar (ryžu vyvariť ako cestovinu, vývar osoliť, ochladiť na izbovú teplotu a podávať po lyžičkách).
» Zároveň je potrebné priebežne kontrolovať moč dieťaťa – ak sa v ňom výrazne objaví acetón, je lepšie ísť s dieťaťom do nemocnice, pravdepodobne bude potrebovať infúziu.
» Po prekonaní črevnej virózy je celkom bežné, že trvá týždeň až dva, kým sa dieťa vráti k pôvodnému stravovaciemu režimu a pôvodným dávkam inzulínu. Zo začiatku je preto lepšie ponechať dávky inzulínu nižšie, resp. podávať inzulín až po jedle podľa toho, koľko dieťa v skutočnosti zje.
» Niekedy sa môže stať, že dieťa začne ráno vracať, ak malo celú noc vysoké glykémie a v moči má acetón (je to celkom bežné u detí, ktoré používajú inzulínovú pumpu, ak nie je správne dávkovaný inzulín, napr. kvôli zalomenej kanyle) – keď glykémie klesnú a acetón zmizne, dieťa sa obyčajne začne cítiť lepšie a vracanie sa už neopakuje.
Hnačka
» Na pitie: brusnicový čaj, čierny čaj.
» Kvapky: Bio Gaya alebo Hylak.
» Diéta: ryžové chlebíky, banán, horká čokoláda, na ďalší deň biely rohlík, polievka z mrkvy a biela ryža, postupne pridať varené mäso (kuracie prsia) a nastrúhané jablko s banánom a piškótami, na tretí deň sa už dieťa obyčajne cíti lepšie.
» Glykémie: ak má dieťa viac ako 4 riedke stolice za 24 hodín, treba pravidelne dopĺňať tekutiny a robiť aj denný profil (pri poklese glykémií, keď sa nestíhajú vstrebať sacharidy, je vhodné dať dieťaťu ryžový chlebík, príp. pomaly lízať lízanku, aby sa glykémia zvýšila)
4. ŠPECIÁLNA STAROSTLIVOSŤ O DETI S DIABETOM
Špeciálnu starostlivosť je vhodné venovať miestam vpichov pri meraní glykémie a podávaní inzulínu:
a) Meranie glykémie: prst treba pred meraním umyť a utrieť, pri meraní vonku sú vhodné alkoholom napustené tampóny, ktoré ho dezinfikujú. Prvú kvapku utierame do servítky alebo suchého tampóna, na zistenie hladiny cukru v krvi sa používa až druhá kvapka. Niekedy, hlavne pri častom meraní glykémie, sa môže stať, že dieťa má prsty vysušené alebo ho bolia (aj keď miesta vpichu meníme) – na ich ošetrenie je veľmi vhodná modrá Indulona, nechtíkový krém, prípadne krém s obsahom Aloe vera alebo propolisu.
b) Podávanie inzulínu: Miesta vpichu treba striedať, samozrejme, treba ich prispôsobiť konkrétnym okolnostiam – niektoré deti majú napríklad veľmi citlivú vnútornú stranu ramien a stehien, a preto si tam inzulín nepichajú vôbec. Vzhľadom na to, že miesto vpichu sa odporúča vopred dezinfikovať (napr. liehom), môže byť pokožka na týchto miestach suchá a citlivá. Je preto vhodné aspoň občas ju premasírovať a natrieť nechtíkovým krémom, propolisovým krémom alebo telovým mliekom zn. DiabeCare® (Dr. Müller Pharma), ktoré je určené špeciálne pre diabetikov. Ak sa stane, že v mieste vpichu sa vytvorí modrinka, veľmi účinne zaberá krém Cicaderma. U detí, ktoré používajú inzulínovú pumpu, je vhodné miesta po kanyle natierať masťou Bactroban.
Osobitnú pozornosť je potrebné venovať aj drobným rankám, hlavne na nohách – odporúča sa nosiť stále so sebou dezinfekčný sprej (napr. Dettol, Aloe Vera koncentrát alebo Aloe Vera sprej prvej pomoci) a každé poranenie hneď ošetriť, ranky sa potom oveľa lepšie a rýchlejšie hoja.
U detí s diabetom môžu byť nohy vo všeobecnosti zvlášť citlivé – najmä v obdobiach rozkolísaných glykémií sa deti zvyknú sťažovať, že ich bolia. Vtedy je vhodné do jedálnička vo zvýšenej miere zaradiť banány.
5. PRAVIDELNÉ VYŠETRENIA DETÍ S DIABETOM
· Raz za tri mesiace sa z krvi z prsta vyšetruje aj glykovaný hemoglobín (HbA1C) - je to laboratórny ukazovateľ, ktorý odráža priemernú hodnotu krvného cukru za posledné 2 až 3 mesiace, vyjadruje sa v percentách.
· Raz za pol roka sa odoberá krv zo žily a vyšetruje sa celkový krvný obraz dieťaťa (základné biochemické parametre – cholesterol, pečeňové testy, kreatín a pod.).
· Raz za pol roka sa vyšetruje štítna žľaza.
· Raz za pol roka sa robí kompletné vyšetrenie moču – MIA (zber 12 hodinového moču za tri dni).
· Raz za rok dieťa absolvuje návštevu u očného lekára.
· Raz za rok je vyšetrenie v nefrologickej ambulancii – väčšinou až pri pozitívnom náleze mikroalbuminúrie.